Družinsko čebelarstvo Pavlin je uveljavljeno ime na področju čebelarstva, medu in medenih izdelkov. S čebelarjenjem se ukvarjamo že več kot 60 let, imamo bogate izkušnje, naši izdelki pa so bili vedno znani kot zelo kakovostni.
Sedaj se z veseljem predstavljamo tudi na internetni strani Združenja ekoloških kmetov Dolenjske, Posavja in Bele Krajine in vas vabimo, da si ogledate našo ponudbo. Lepo vas pozdravljamo.
Izkušnje
Družinsko čebelarstvo Pavlin se poleg dolgoletne tradicije ponaša s številnimi priznanji in medaljami za svoje pridelke tako na ocenjevanjih v Sloveniji kot tudi v tujini. Bojan Pavlin je leta 2000 postal pooblaščeni preglednik medu, usposobljen je za vzrejo matic in skrbi za 200 panjev čebel.
Naš med je vključen v sistem Slovenski med z geografsko označbo ( SMGO ), Biodar, HACCP.
Od leta 2002 je naše čebelarstvo v ekološki kontroli, kar dokazujemo s certifikatom.
Izdelki
Vsak kozarček medu je pridelan z ljubeznijo, posebej za vas. V njem boste našli svoj košček zdravja in narave, iz čudovitega, neokrnjenega okolja Bele Krajine. Naša pestra ponudba sestoji samo iz 100% naravnih izdelkov. Poleg različnih vrst medu vam nudimo še domačo medico, propolis, razne mešanice, sveče iz naravnega voska... Za vaše zdravje ali kot poslovna darila, izdelki Družinskega čebelarstva Pavlin. Ime pomeni kakovost, vabimo vas da jo poizkusite sami.
CVETNI PRAH
Deluje kot poživilo, dviguje življenjsko (tudi spolno moč), zadržuje staranje, blagodejno vpliva pri obolenjih krvotoka, nepravilni presnovi, obolenjih sečevodov, zlasti pri težavah s prostato, upočasnjuje staranje, vzpodbuja delovanje možganov in krepi vid. Cvetni prah vsebuje 20 aminokislin, od katerih jih osem, človeški organizem nujno potrebuje. Izredno bogat je z vitamini. Vsebuje vitamin C, P B2, B1, B6, B12, H, E, D, provitamin A in folno kislino. Mineralne snovi so v njem zastopane v manjši meri. Sestavljen je tudi iz maščob. Te vsebujejo velik odstotek nenasičenih maščobnih kislin, ki so zelo pomembne v človekovi prehrani. V njem najdemo še sladkorje, encime, nekatere organske kisline, rastne snovi in ženske hormone. Najkakovostnejši cvetni prah ima kostanj, divja in rdeča detelja, sadno drevje, ajda in repica. Uživamo ga samega, namočenega v vodi ali mleku, najpogosteje pa pomešanega z medom. Preventivno ga jemljemo 20g dnevno, otroci pa pol manj. Uživamo ga dvakrat letno, po tri mesece, na začetku pomladi in na začetku jeseni. Pri zdravljenju ga jemljemo 30-40g na dan, trikrat dnevno pred jedjo. Kolikor je vrst cvetočih rastlin, toliko je vrst cvetnega prahu. Ko čebele nabirajo cvetni prah, OPRAŠUJEJO RASTLINE. Opraševanje je največja gospodarska korist čebel!
PROPOLIS
Propolis je naravni proizvod čebel in je naravni antibiotik. Sestavljen je iz različnih smol in obogaten z izločki čebeljih žlez. Propolis deluje proti bakterijam, glivicam in virusom. Priporočajo uporabo pri infekcijah v ustih, infekcijah dihal poti in grla, dezinfekcijo manjših površinskih ran, raztopljen v vodi pa pomaga tudi pri težavah z želodcem in čirih. Torej 10 do 15 kapljic propolisa na kocki sladkorja trikrat na dan, lahko reši marsikatero težavo z zdravjem. Pri ranah na želodcu je priporočljivo, da propolisovo tinkturo nakapljemo v kozarec vode (10 do 15 kapljic) in takšnega uživamo nekajkrat dnevno. Otroci lahko vzamejo 3 do 5 kapljic dvakrat do trikrat na dan. Če ga nakapljamo v kozarec vode, se belo obarva. Pri čebelarjih ali na trgu, ga najpogosteje dobimo raztopljenega v alkoholu kot tinkturo.
MATIČNI MLEČEK
Matični mleček je izloček faringinalnih žlez, ki leže v čebelji glavi. Z njim čebele dojilje prve dni hranijo ves zarod, kasneje pa le bodočo kraljico - matico. Matični mleček je bele do bledo rumene barve, gosto tekoč, značilnega vonja in kiselkastega okusa. Poleg vode vsebuje še 18% beljakovin, 5,5% maščob in 9 do 18% ogljikovih hidratov. Od vitaminov vsebuje predvsem skupine B, pa tudi H, D, A C in mineralne snovi v obliki soli (železo, kobalt, mangan, krom, silicij in druge). Poseben pomen ima v matičnem mlečku 10-oksi U-2-decenska kislina, za katero menijo, da pripomore k daljšem življenju. Ker so njegove sestavine zelo občutljive na toploto, svetlobo in vlago, ga moramo hraniti v temnem in hladnem prostoru. Idealna temperatura je +4°C, seveda mora biti posodica zaprta, v njej pa ne smemo puščati kovinske žličke. Matični mleček je primeren pri oslabelem organizmu, izboljšuje počutje, apetit, zvišuje kondicijo in krepi obrambno sposobnost organizma. Najpogosteje ga dobimo kombiniranega z medom, kar njegovo učinkovitost še poveča. Uživamo ga tako, da se počasi raztopi v ustih. Jemljemo ga na tešče in vsaj 40 dni zapored. Matični mleček je vzrok, da je matica dvakrat večja in težja od čebel delavk, da živi do 5 let dlje, delavke pa v povprečju le 45 dni, izleže pa do 2000 jajčec dnevno.
MED
Vsebuje sestavine, ki krepijo srce, varujejo jetra ter ledvice, pospešujejo izločanje vode, tvorijo krvno barvilo ali hemoglobin. Poleg tega med osvobaja pljuča in bronhije, saj razkraja odvečno sluz. Med tudi pomirja. Žlica medu samega ali z mlekom pred spanjem je staro preizkušeno uspavalo. Temne vrste medu vsebujejo veliko rudninskih snovi (železo, kalcij, mangan, aluminij itd.), ki so še posebej potrebni otrokom za pravilno rast kosti. V medu so tudi snovi, ki preprečujejo oziroma zavirajo razvoj nekaterih vrst bakterij ali jih celo uničujejo. Velikokrat zapostavljeni kostanjevec spada med najzdravilnejše vrste medu. Njegova grenčina izvira iz zrnc cvetnega prahu, ki ga je v tem medu zelo veliko, kar pa njegovo zdravilnost le povečuje. Med ali strd ima lastnost, da se po določenem času in na nižjih temperaturah (pod 15°C) strdi ali kristalizira. V zmoti so tisti, ki menijo, da jim je čebelar podtaknil ponaredek. Če se med strdi, vi pa želite tekočega, postavite posodo z medom v toplo vodo, ogreto na 40 do 45°C za toliko časa, da se bo med raztopil. Segrevanje nad 45°C medu škoduje. Najbolje je, če med uživamo skozi ves dan, in sicer tako da po vsaki jedi pojemo še žlico medu, kar je približno 100g medu na dan. Bolniki lahko pojedo večjo količino, ki naj jo porazdelijo na več manjših obrokov. Športniki in rekreativci lahko dnevno zaužijejo po 200g medu. Kupujte le domač kvaliteten med, za katerega veste, od kod izvira, uvožen med je manj kvaliteten, zato ga uvozniki tudi ne označijo kot tuj proizvod. Izberite med domačimi ponudniki, ki so napisali svoje podatke na etiketi in tudi jamčijo za kvaliteto, še boljše boste storili, če med kupite pri domačem čebelarju na domu.