Več »
Združenje je bilo ustanovljeno na pobudo članov iniciativnega odbora, ki so se prvič sestali 13. julija 1999, na občnem zboru 8. decembra 1999 na KGZ Novo mesto Na ustanovnem OZ se je zbralo okrog 100 slušateljev tridnevnega uvodnega seminarja za preusmeritev v ekološko kmetovanje. Pod štiriletnem vodstvom prve predsednice združenja Sonje Kastelic in v naslednjih treh mandatih pod vodstvom Petra Malenška so se člani IO združenja ves čas trudili za hitrejšo širitev ekološkega kmetovanje v JV Sloveniji, katerega osnovne zakonitosti so kolobar, prepoved pesticidov in sintetičnih gnojil, popolna prepoved GSO, gojenje avtohtonih vrst rastlin, prosta reje živali idr. Pri prvih korakih delovanja Združenja nam je pomagala strokovna delavka KGZ Novo mesto g. Mateja Strgulec .
Danes Združenje povezuje 140 članov, večina je v kontroli ekološkega kmetovanja. Nekaj jih uporablja blagovno znamko Biodar in/ali Demeter. Združenje deluje na Dolenjskem, v Posavju in v Beli krajini, kjer prevladuje hribovit svet, zato se ekološki kmetije ukvarjajo predvsem z govedorejo in drobnico; nekaj kmetij iz nižinskih predelov pa se ukvarja s pridelavo žit in zelenjave. Med člani je nekaj sadjarjev, ki pridelajo na več kot 30 ha največ ekoloških jabolk v Sloveniji, pretežno sorto Topaz in novejše, tudi visokodebelne sorte. Najpomembnejša področja delovanje združenja so različne oblike izobraževanja in usposabljanja članov, promocija ekološko pridelane hrane, ekoloških kmetij in ekološkega kmetijstva med potrošniki, pomoč pri trženju ekološko proizvedenih živil in izdelkov, itd. Od leta 2004 na pobudo takratnega župana Mestne občine Združenje organizira ekološko tržnico na Glavnem trgu v Novem mestu z namenom oživitve mestnega jedra. Večina članov proda svoje pridelke na domu, ostali pa v trgovinah, na tržnicah, v javnih ustanovah in preko novejšega načina prodaje-partnersko kmetovanje. Promocija ekološkega kmetovanja se odvija na naših kmetijah preko »dnevi odprtih vrat«, na eko praznikih, ki jih vsakoletno organiziramo v Novem mestu, Brežicah, Semiču, Črnomlju, Sevnici, Trebnjem in v Metliki. Ekološko pridelano hrano pa promoviramo na različnih forumih, sejmih, v medijih … .
V okviru Združenja deluje Sekcija za meso, ki skrbi za izobraževanje članov in za promocijo ekološko prirejenega in predelanega mesa. S panožnimi krožki za sadjarstvo, poljedelstvo, zelenjadarstvo in vinogradništvo želimo povezovati kmete med seboj , da bi bolj organizirano delovali na trgu s svojimi proizvodi, zlasti zaradi vse večjega povpraševanja javnih zavodov po ekološko pridelani in predelani hrani zaradi evropskih standardov v sistemu zelenega javnega naročanja.
Zadnja leta smo z uvajalnimi seminarji svetovali pri preusmeritvi v ekološko kmetovanje, tako da se je število kmetij v kontroli z 242 v letu 2011 povečalo na 285 v letu 2012. Z leti se v ekološkem kmetijstvu stvari premikajo na bolje, tudi zaradi novih spoznanj o zdravi prehrani in okolju prijaznem kmetovanju. Kljub povečani podpori države in Evropske skupnosti, se moramo zavedati, da smo še precej na začetku in da je pred nami še ogromno dela. Združenje bo toliko uspešno pri svojem delu, kot bodo uspešni in delovni člani, da bomo naše ideje in zamisli tudi udejanili.
Predsednica Združenja ZEK DPBK Marija Marinček